Sznury , czerwone kokardki i surowe jajka czyli polskie zabobony specjalnie dla młodych mam

Ostatnimi czasy, kiedy to choroba mocno mi doskwierała przypomniałam sobie kilka odcinków programu „Kossakowski 6 zmysł”. I tak sobie myślę, że te wszystkie zabobony, gusła i przesądy istnieją nie tylko na Bałkanach, w Rosji, czy zapadłych zakątkach wschodu. Przecież u nas nadal wiele osób wierzy, że czerwona kokardka ochroni nas przed urokami, a przelane jajko od nich uwolni. Wiele z tych przesądów dotyczy kobiet w ciąży i małych dzieci. Przecież każda matka chce, żeby jej dziecko było mądre, ładne i zdrowe i czasami jest w stanie zrobić wszystko, żeby tylko się to spełniło. No więc dzisiaj Top 10 na każdą pogodę! Myślę, że nawet pan Kossakowski nie powstydziłby się wykorzystać większości z nich w swoim programie.

1. Kobieta w ciąży nie powinna dzielić się z innymi jedzeniem, bo będzie miała mało mało pokarmu- no tak przecież wiadomo, że jak się ktoś dzieli to ma mniej!

2. Przyszła mama powinna uważać przy myciu naczyń, żeby nie zamoczyć sobie brzucha, bo dziecko może popaść w alkoholizm- racja, racja, każdy by pił gdyby jego matka z mokrym brzuchem po mieście się szlajała!

3. Kobieta w ciąży nie powinna chodzić do krawcowej, bo nie urodzi łożyska- każdy wie, że dobra krawcowa to i łożysko przyszyje porządnie! Swoją drogą jak to wymyślali, to cholernie dobre krawcowe mieli…

4. Kobieta w ciąży nie powinna farbować włosów, bo dziecko urodzi się rude- fajne wytłumaczenie jak się jakiegoś rudego faceta dorwało w piwnicy na lewo…

5. W ciąży nie można się patrzeć przez wizjer, ani przez dziurkę od klucza, bo dziecko może być zezowate – cholera, rude, zezowate… ciemno było w tej piwnicy..

6. Kobieta w tym pięknym stanie nie może przypatrywać się za długo brzydkim ludziom, bo może brzydotę przenieść na dziecko- uff.. dobrze, że w piwnicy było ciemno!

7. Kobieta, która patrzy w ciąży na księżyc urodzi łyse dziecko- drogie mamy lepiej w ogóle po zmroku nie zerkać przez okno… wystarczająco po ciemnych piwnicach się nabiegałyście!

8. Przyszła mama nie powinna wpatrywać się w ogień, bo urodzi dziecko z plamami na twarzy- drogie mamy w ciąży gotujemy tylko na kuchenkach elektrycznych!

9. I tutaj dosyć drastycznie- kobieta w ciąży nie powinna używać noża, bo dziecko urodzi się z rozszczepem wargi- kurde, na dalekim wschodzie to mają łatwo, tylko pałeczki i pałeczki.

10. Moje ulubione i nawet często wykorzystywane… Nie odmawiaj kobiecie w ciąży, bo Cię myszy wpie#olą! 😛

Było ciężko? Jak już się urodzi to Wasze wspaniałe maleństwo, to wcale nie będzie łatwiej! Zobaczcie co czeka Was dalej!

1. Nie wolno całować śpiącego dziecka, bo będzie miało zły sen- nie ma to jak kojący pocałunek matki

2. Nie wolno kłaść bucików dziecka na stół, bo późno nauczy się chodzić- hmmm no tak, bo jak tu chodzić jak buty tak wysoko…

3. Nie wolno bujać pustej kołyski, bo dziecko będzie bolała głowa- każdego będzie bolała głowa, jak jego matka będzie się z pustą kołyską bawiła!

4. Czerwona kokardka przy łóżeczku chroni przed urokami- hmm.. ale jaka czerwona? czy karmazynowy chroni bardziej niż karminowy??

5. No, ale jak urok już rzucony to zawsze można go odczynić- na przykład przelać jajko pod łóżkiem dziecka, albo polizać czoło dziecka i splunąć za łóżeczko- ale fajnie moja ślina ma moc odpędzania demonów!

6. Kładzenie dziecka na stole spowoduje, że dziecko nie będzie zbyt mądre- a stoły do przewijania? Teraz już wiem, dlaczego nasze społeczeństwo jest coraz głupsze!

7. Nie wolno obcinać włosów dziecku przed ukończeniem roku, bo „obetniemy” mu rozum- no i kolejne potwierdzenie, dlaczego ludzie coraz głupsi. Drodzy rodzice to nie telewizja ogłupia, to te włosy…

8. Z nieochrzczonym dzieckiem nie wolno iść na cmentarz- w sumie nie doczytałam dlaczego, ale muszę przyznać, że zaintrygował mnie ten przesąd, bo nie mogę zupełnie znaleźć tego przyczyny… no cóż… czyżby to przez kościół katolicki?

9. Przenoszenie przez próg nieochrzczonego dziecka może prowadzić do rzucenia uroku na niemowlaka- tak więc drogie mamy, dziecko przez okno, albo przez komin do domu wrzucajcie… no chyba, że prosto ze szpitala na chrzest… tylko co z progami w szpitalu???? Ehhh… zwariować można… ale pamiętajcie zawsze macie jajko i swój magiczny język!

10. Małe dzieci nie mogą przeglądać się w lustrze, bo mogą zobaczyć diabła- ten to nawet pamiętam ze swojego dzieciństwa, tylko wtedy zastanawiałam się ileż to diabłów musiały widzieć gwiazdy filmowe… chyba dlatego nie zostałam aktorką! 😛

Jak Wam się podobały przesądy? Wiele osób nadal w nie wierzy, a jeśli nie wierzy to i tak stosuje wiele z nich, tak „na wszelki wypadek”, no bo przecież nie zaszkodzi…

A Wy? Macie jakieś swoje ulubione?

Autor: ina777

Podobne artykuły:

Leave a Comment