Podkowa na szczęście

Podkowa jest prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych symboli szczęścia w świecie zachodnim.

Podkowa ma długą historię bycia symbolem ochronnym.

Symbol ten jest dość powszechny w ikonografii egipskiej. Znany jest także w sztuce islamskiej.

Podkowa jest bardzo pomyślnym symbolem, urok, który chroni przed wszelkimi formami zła i przynosi szczęście.

Podkowa zawsze była pomyślnym symbolem.

Szczególnie szczęśliwie było to uważane za szczęście, jeśli znalazłeś starą podkowę.

Wielu wierzy, że podkowa, która znaleziona przypadkowo ma dziesięciokrotnie większą siłę kupowanej podkowy. Najlepszym miejscem jest stara podkowa z paznokciami na miejscu.

Mówi się, że okręt admirała Nelsona o nazwie “Victory” miał przybijaną do masztu podkowę szczęścia.

W jaki sposób powinna powiesić się podkowa szczęśliwa?

Wszyscy przesądni ludzie zgadzają się, że wieszanie podkowy
nad drzwiami ochroni dom i zapewni szczęście.

Tradycja ta sięga XVI wieku.

To wszystko, co się z tym zgadzają.

Już od dawna jest wiadomo, że podkowa symbolizuje szczęście i chroni przed przeciwnościami losu. Podobno największą moc mają podkowy, które znajdziemy, a nie te które kupimy lub dostaniemy w prezencie. W sumie to logiczne, gdyż jak wiemy szczęścia kupić się nie da, dlatego podkowa koniecznie musi być znaleziona przez nas samych, aby sprawdzała się jako talizman szczęścia. Oczywiście aby doświadczyć działania magii, musimy najpierw uwierzyć w to, że podkowa ma cudowną moc i jeśli już spełnimy te warunki, czyli uwierzymy i znajdziemy, to teraz kolej, aby umieścić ja na ścianie nad drzwiami wejściowymi. Otworem ku górze, bo właśnie w podkowie ma gromadzić się szczęście, a w takiej pozycji podkowa tworzy naczynie, które ma wypełnić dobra moc. Jednak opinie co do kierunku wieszania podkowy są sprzeczne, gdyż druga opcja mówi o tym, aby podkowa wisiała nad drzwiami tworząc nad nimi łuk, przez który zło i moce nieczyste nie będą mogły przedostać się do domu. Bez względu na to czy w to wierzymy, czy nie faktem jest, że nawet dzisiaj w wielu domach można zobaczyć podkowy zawieszone na ścianie. Niektórzy sądzą, że koniecznością jest przymocowanie jej siedmioma gwoździami, bo siódemka jak wiadomo również symbolizuje szczęście. Tak więc znamy już metodę na to, jak w magiczny sposób zadbać o radość, zdrowie, majątek, miłość i powodzenie w naszym domu.
A skąd niby wzięła się wiara w podkowę i jej tajemną moc? Otóż tak: podobno święty Dunstan z Canterbury (909 – 988) wynegocjował z samym diabłem układ, że do każdego domu, w którym znajduje się nad drzwiami podkowa diabeł nie będzie miał wstępu. Diablisko wyraziło zgodę, gdyż sprytny kowal (który został biskupem) od razu zorientował się, że gościem w jego domu jest sam szatan. Nie zastanawiając się długo, złapał rozżarzonymi szczypcami kowalskimi intruza za nos i właśnie wtedy diabeł złożył Dunstanowi obietnice o nietykalności domów z podkową w zamian za uwolnienie diabelskiego nochala.
Historia Dunstana jego spotkanie z diabłem zaowocowało szczęściem zawartym w żelaznej podkowie. Z Dunstanem i jego czynem wiąże się również powiedzenie “wodzenia za nos”, które nie znaczy nic innego, jak po prostu narzucanie komuś swojej woli. Tak właśnie jak zrobił to Dunstan w stosunku do szatana.
Święty Dunstan jest patronem kowali, ślusarzy, złotników oraz muzyków.

Podobne artykuły:

Leave a Comment